Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
armeniacum
delenatii
hangianum
micranthum
vietnamense
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum armeniacum S.C. Chen & F.Y. Liu 1982

Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcia: D. Pańczyk, E. Jóźwiak


Fot. D. Pańczyk, kolekcja własna



Podrodzaj: Parvisepalum
Synonimy: Paphiopedilum armeniacum var. markii O.Gruss 1997; Paphiopedilum armeniacum var. mark-fun Fowlie 1987; Paphiopedilum armeniacum var. parviflorum Z.J.Liu & J.Yong Zhang 2001; Paphiopedilum armeniacum var. undulatum Z.J.Liu & J.Yong Zhang 2001


Ten gatunek o niezwykłym kolorze został odkryty w roku 1979 w chińskiej prowincji Yunnan. Opisali go trzy lata później, w roku 1982 Chen i Liu. Początkowo sądzono, że jest to inny kolorystyczny wariant Paphiopedilum delenatii, jednak ostatecznie został uznany za osobny gatunek. Nazwa rośliny wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z Armenią. Po łacinie "armeniacum" oznacza "brzoskwiniowy". Ta nazwa nie jest jednak adekwatna do rzeczywistego - kanarkowożółtego koloru kwiatów.

Rośliny rosną na wapiennych skałach, w cieniu zarośli i rzadko rosnących drzew, na wysokości do 2000 metrów. Od późnej wiosny do jesieni występują na tym terenie obfite deszcze, wilgotność powietrza sięga wtedy 80 - 85%. Późną jesienią i zimą wilgotność spada do około 60%, a rośliny czerpią wilgoć głównie z rosy i mgły. W czasie zimowego spoczynku temperatury mogą obniżać się nawet do 20C powyżej zera.
Roślina ma liście marmurkowe, o długości do 15 cm, jest więc nieduża. Pęd kwiatowy jest stosunkowo długi - 23 - 25 cm, a kwiat - okazały, może mieć 11 cm średnicy.

Literatura podaje, że rośliny uprawiane w warunkach ciepłych, bez okresu spoczynku, mogą nagle, bez wyraźnej przyczyny zamierać. Dlatego należy im zapewnić przynajmniej 1 - 2 miesiące wyraźnie niższej temperatury (około 100C).
W dwa lata po opisaniu Paphiopedilum armeniacum zakwitło poraz pierwszy poza granicami Chin i natychmiast zostało docenione. W krótkim czasie w Ameryce i Wielkiej Brytanii otrzymało wiele wyróżnień FCC.


Wiele interesujących szczegółowych informacji o Paph. armeniacum można znaleźć również w artykule Holgera Pernera pochodzącym z 'Die Orchidee': "Paphiopedilum armeniacum w naturze"


Fot. D. Pańczyk, kolekcja własna Fot. D. Pańczyk, kolekcja własna Fot. D. Pańczyk, kolekcja własna

Fot. E. Jóźwiak, wystawa w Londynie

marzec 2007