Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum stonei (Hook. f.) Pfitzer 1895

Tekst: H. Roszkowska
Zdjęcia: H. Roszkowska
Roślina sfotografowana na wystawie w Berlinie

Fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie


Podrodzaj: Polyantha
Synonimy: Cordula stonei [Hook] Rolfe 1912; Cypripedium platytaenium Rchb.f. 1880; Cypripedium stonei Hook. f. 1862

Roślina została po raz pierwszy opisana przez Hookera w Curtis's Botanical Magazine w roku 1862. Pochodziła z Borneo, przywiózł ją do Anglii  Hugh Low i po raz pierwszy zakwitła w kolekcji Johna Day'a w roku 1861, wzbudzając powszechny zachwyt i zdumienie. Nazwa tego Paphiopedilum pochodzi od ogrodnika - Roberta Stone, który umiejętnie i fachowo opiekował się roślinami z kolekcji Johna Day'a.

Paph. stonei rośnie na bardzo ograniczonym terenie, na północy Borneo, w lasach deszczowych malezyjskiego Sarawak, na wysokościach 60 - 500 metrów w temperaturach 22-25°C. Rośnie na podłożu wapiennym, w zwietrzałych skałach, we mchu, w cienkiej warstwie humusu, często w pobliżu strumieni. Roślina jest duża, a jej liście są jednolicie zielone. Pęd kwiatowy o 3 do 5 niezwykle oryginalnych kwiatach może mieć nawet 70 cm długości.

Jedyny raz zebrano w naturze legendarne Paphiopedilum stonei var. platytaenium. Było to w listopadzie 1863 roku, podczas drugiego importu stonei. Odmiana platytaenium rosła wolniej i zakwitła pierwszy raz dopiero po roku wzbudzając ogromną sensację. Uważano, że jest "królową orchidei". Sander zorganizował nawet kolejną poszukiwawczą wyprawę na Borneo. Łowca roślin - Foerstermann nie znalazł co prawda platytaenium, ale stał się odkrywcą kolejnego niezwykłego i pożądanego gatunku: Paphiopedilum sanderianum.
Paph. stonei var. platytaenium
zostało zakwalifikowane nie jako naturalny wariant, lecz mutacja. Day pozostawił rysunki tej rzadkiej rośliny, a wszelkie próby ponownego znalezienia platytaenium na stanowiskach naturalnych spełzły na niczym.
Pierwotne rośliny podzielono, a sadzonki znalazły się w trzech słynnych kolekcjach: barona Schroedera, Trevora Lawrance'a i w firmie Veitch. Jedna z ostatnich wzmianek na temat tej rośliny pojawiła się w roku 1915 w The Orchid Review. Rośliny te przetrwały więc około 50 lat, ale do dziś nie zachowała się niestety żadna z nich, chociaż od czasu do czasu pojawiają się pogłoski o pojawieniu się niezwykłych kwiatów Paph. stonei var. platytaenium, a to w Holandii, a to w Stanach.

Na temat uprawy Paph. stonei można znaleźć sprzeczne opinie. Jedne źródła podają, że rośliny są bardzo trudne w uprawie, rosną powoli i doprowadzenie ich do kwitnienia jest graniczy z cudem, inne - że uprawa nie należy do skomplikowanych, a rośliny chętnie kwitną. 


Fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie  Fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie  Fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie  Fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie



Źródła:
Orchid Digest, VII/IX 2003
http://www.angelfire.com/
http://www.slipperorchids.info
http://orchidspecies.com/

kwiecień 2007