Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum liemianum (Fowlie) Karas. & Saito 1982

Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcia: H. Roszkowska


Paph. lemianum, fot. H. Roszkowska



Podrodzaj: Cochlopetalum
Synonimy: Cypripedium chamberlainianum var liemanii Fowlie; Paphiopedilum chamberlainianum subsp. liemianum Fowlie 1971 ; Paphiopedilum chamberlainianum var. liemianum (Fowlie) Braem 1988; Paphiopedilum victoria-regina subsp. liemianum (Fowlie) M.W.Wood 1976

Nazwa Paphiopedilum liemianum pochodzi od nazwiska odkrywcy: Liem Khe Wie. Swoje znalezisko przesłał on do Fowlie'go, a ten dokonał pierwszego opisu gatunku. Zostało ono znalezione w północnej części Sumatry, w Gunung Sinabung, na wysokości od 600 do 1000 metrów nad poziomem morza. Rośnie litofitycznie na pionowych, wapiennych ścianach, w humusie zgromadzonym w pęknięciach skał. Jego korzenie wędrują po zwietrzałej powierzchni skały nawet na odległość 40 cm szukając punktów zaczepienia. W tej samej okolicy, często jeszcze wyżej, bliżej samych szczytów, można znaleźć jeszcze inny gatunek: Paph. tonsum, który rośnie również litofitycznie, w grubszych warstwach humusu. Oba te gatunki nie tworzą hybryd, bowiem kwitną w naturze o różnych porach roku.

Gatunek należy do podrodzaju Cochlopetalum, a więc może wydać nawet 20 kwiatów, ale kolejno, nie jednocześnie. Dzięki tej właściwości roślina potrafi kwitnąć wiele miesięcy. Czasami udaje się uchwycić moment, gdy starszy kwiat jeszcze się utrzymuje, a nowy zdąży już rozkwitnąć. Tak właśnie stało się w przypadku mojej rośliny, która znajduje się na zdjęciach, a która kwitła na dwóch pędach kwiatowych.
Ciemnozielone liście, od spodu bordowo żyłkowane, osiągają długość do około 28 cm. Pęd kwiatowy rośnie najpierw pionowo, a w miarę zakwitania kolejnych kwiatów wydłuża się i zaczyna się zwieszać. Średnica kwiatu wynosi mniej więcej 8 - 9 cm.

U mnie Paph. liemianum rośnie w parapetowych warunkach umiarkowanych i jest rośliną bezproblemową. Zakwita o różnych porach roku i przez wiele miesięcy wydaje jeden po drugim kolejne kwiaty. W międzyczasie pojawiają się i rosną nowe przyrosty.



Paph. lemianum, fot. H. Roszkowska

Paph. lemianum, fot. H. RoszkowskaPaph. lemianum, fot. H. Roszkowska Paph. lemianum, fot. H. Roszkowska

Paph. lemianum, fot. H. Roszkowska

maj 2007