Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum dianthum Tang & Wang 1940

Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcie: G. Siemińska
Roślina z kolekcji T. Kusibaba

Paph. dianthum, fot. G. Siemińska


Podrodzaj: Polyantha
Synonimy: Paphiopedilum dianthum f. album O.Gruss 2003; Paphiopedilum parishii var dianthum [Tang & Wang] Karasawa & Saito 1982


Gatunek znaleziony w południowo-zachodnich Chinach oraz północnym Wietnamie. Rośnie jako litofit pod szczytami, na wapiennych skałach na wysokości około 2000 metrów (wg innych źródeł - 600 do 1450 m), wśród korzeni krzewów lub mchów. Bywa spotykany również jako epifit na niższych gałężiach drzew. Temperatury sięgają od 12 do 23 stopni. Bywa spotykany w towarzystwie Paph. micranthum, Paph. hirsutissimum var. esquirolei, Paph malipoense, P. henryanum. Nazwa pochodzi z greckiego i oznacza "podwójnie kwitnący", przeważnie bowiem na pędzie kwiatowym znajdują się właśnie dwa kwiaty.

Paph. dianthum należy do raczej większych roślin. Gładkie zielone liście osiągają długość do 45 cm, podobnie długi jest pęd kwiatowy z dwoma kwiatami, rzadko zdarza się, aby było ich więcej. Petale są skręcone. Gatunek ten jest nieco podobny do Paph. parishii i przez niektórych botaników jest klasyfikowany jako jego forma, a nie oddzielny gatunek (Cribb i Tang).

Roślina rzadko spotykana w kolekcjach.

maj 2007