Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Rodzaj Paphiopedilum w Wietnamie

Opracowanie: H. Roszkowska

Mapa Wietnamu


Wietnam leży w południowo-wschodniej Azji, na półwyspie Indochińskim, nad brzegiem morza Południowochińskiego. Na północy graniczy z Chinami, na zachodzie z Laosem i Kambodżą

Kształt Wietnamu bywa przyrównywany do pałeczki bambusowej, na której obu końcach znajdują się miseczki pełne ryżu, czyli rozległe, urodzajne niziny: na północy delta Czerwonej Rzeki i miasto Hanoi, a na południu delta Mekongu i miasto Ho Chi Minh, dawny Sajgon. Łączy je "bambusowa pałeczka" czyli wąski pasek gór i wybrzeża. Długość tej pałeczki wynosi ponad 1600 km, jej przekrój w najwęższym miejscu - zaledwie 50 km. Te realia geograficzne spowodowały wyjątkowo duże zróżnicowanie Wietnamu pod względem klimatycznym i krajobrazowym, a co za tym idzie - różnorodność w świecie fauny i flory. 3/4 całej powierzchni zajmują wyżyny i góry pokryte lasami. Wzdłuż wybrzeża i w deltach Mekongu i Czerwonej Rzeki rosną lasy nizinne i mangrowcowe.
Na północy panuje klimat zwrotnikowy, umiarkowany z chłodną zimą, na południu - okołorównikowy, a więc tropikalny. Tu występuje pora deszczowa i sucha.

Aż do początków panowania francuskiego cały kraj był w zasadzie pokryty lasem. Kolonialiści zakładając liczne plantacje karczowali coraz większe obszary i w roku 1943 blisko połowa lasów Wietnamu przestała istnieć. Wojna wietnamska dokonała dalszych zniszczeń - obszary leśne skurczyły się do 20% powierzchni kraju, przy czym tylko połowę z tego można zaliczyć do dziewiczego, nienaruszonego lasu.
Zakończenie tragicznej wojny było jednocześnie początkiem gwałtownego wzrostu ilości mieszkańców. Wzrosła ona z 40 do ponad 80 milionów w dniu dzisiejszym. Większość z nich do dziś żyje w ścisłym uzależnieniu od bogactw naturalnych swojego kraju. Drzewo służy, tak jak przed laty, do pozyskiwania energii, rośliny i zwierzęta stanowią pożywienie lub przedmiot handlu.

W Wietnamie, w samych tylko latach 90-tych XX wieku zostały odkryte między innymi: Ascocentrum christensonianum (Haager 1993), Christensonia vietnamica (Haager 1993), Pteroceras teres (H.A.Pedersen 1992), Kingidium (Phalaenopsis) chibae (T.Yukawa 1996)

Oto lista 22 gatunków z rodzaju Paphiopedilum sporządzona przez znawcę orchidei Wietnamu, L. Averjanova, którą zamieścił w swojej książce "Slipper orchids of Vietnam". Niektóre z nich są endemitami, inne rosną również w sąsiednich krajach.


Podrodzaj Parvisepalum
Paph. delenatii, Paph. hangianum, Paph. emersonii, Paph. malipoense, Paph. micranthum, Paph. vietnamense.

fot. H. Roszkowska, wystawa w W-wie
delenatii
fot. E. Jóźwiak, wystawa w W-wie
hangianum
fot. G. Siemińska, wystawa w Krakowie
emersonii
fot. D. Pańczyk, kolekcja własna
micranthum
fot. H. Roszkowska, wystawa w Dreźnie 2008
vietnamense

Podrodzaj Brachypetalum
Paph. concolor

fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie
concolor

Podrodzaj Paphiopedilum
Paph. barbigerum, Paph. gratrixianum, Paph. helenae, Paph. henryanum, Paph. hirsutissimum, Paph. tranlienianum, Paph. villosum.

fot. G. Siemińska, kolekcja własna
barbigerum
fot. E. Jóźwiak, wystawa w Berlinie
helenae
fot. E. Jóźwiak, własność J. Dziedzic
henryanum
fot. D. Pańczyk, kolekcja własna
hirtsutissimum

Podrodzaj Sigmatopetalum
Paph. appletonianum, Paph. callosum, Paph. purpuratum.

fot. E.Jóźwiak, wystawa w Łodzi
callosum var. pigmea
fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie
purpuratum

Podrodzaj Polyantha
Paph. dianthum.

fot. G. Siemińska, kolekcja T. Kusibab
dianthum

Naturalne hybrydy:
Paph. x affine ( Paph. appletonianum x Paph. villosum), Paph. x aspersum (Paph. barbigerum var. lockianum x Paph. henryanum), Paph. x dalatense (Paph. callosum x Paph. villosum var. annamense), Paph. x herrmannii (Paph. helenae x Paph. hirsutissimum var. esquirolei).

fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie
herrmannii


Warszawa, styczeń 2007