Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
bullenianum
callosum
purpuratum
sangii
sukhakulii
superbiens
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum sangii Braem 1987

Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcia: E. Jóźwiak, D. Pańczyk


Paph. sangii, fot. E. Jóźwiak


Podrodzaj: Sigmatopetalum
Synonimy: brak


Paphiopedilum sangii jest gatunkiem odkrytym współcześnie, ale szczegóły dotyczące miejsca występowania, warunków geograficznych i klimatycznych nie są dokładnie znane. Wiadomo tylko, że został odkryty na Sulawesi, w północnej części wyspy. Nazwa gatunkowa pochodzi od nazwiska niemieckiego odkrywcy Helmuta Sang z Essen. Fotografię i opis rośliny zamieścił w "Die Orchidee" nr 38 Guido Braem. W roku 2005 Olaf Gruss opisał również formę albinotyczną gatunku (Orchid Digest 69).

Liście tego gatunku osiągają długość do 28 cm i są marmurkowe, szaro- i ciemnozielone. Na pędzie kwiatowym o długości 30 cm pojawia się pojedynczy kwiat o szerokości 4 - 6 cm i wysokości 7 - 9 cm.

Ten gatunek pojawia się rzadko w kolekcjach, brak jest wskazówek uprawowych. Spotkałam się z uwagą, że rośnie wolno i jest raczej trudny w uprawie.Paph. sangii, fot. E. Jóźwiak

Lipiec 2007

Również w lipcu 2007 zakwitło Paphiopedilum sangii u Danusi Pańczyk. Oto zdjęcia jej zdjęcia i kilka uwag dotyczących uprawy:

"Z moich spostrzeżeń:
Roślina nie należy do małych, jest raczej średniej wielkości. Przyrost rośnie szybko, a kwiat pojawił się na ubiegłorocznej rozecie. Nie wymaga jakiś szczególnych sztuczek by zakwitł. Lekko chłodniejszy parapet północnego okna w zimie i ta sama wystawa w innych miesiącach zupełnie mu wystarczy. Liście, nawet kiedy roślina nie kwitnie, są dekoracyjne. Mają popielato zielony marmurek i duży połysk.
Roślina nie jest wapnolubna."

Paph. sangii, fot. D. Pańczyk
Paph. sangii, fot. D. Pańczyk
Paph. sangii, fot. D. Pańczyk


Paph. sangii, fot. D. Pańczyk