Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
bullenianum
callosum
purpuratum
sangii
sukhakulii
superbiens
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum callosum (Rchb. f.) Pfitzer 1895

Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcia: H. Roszkowska
Ilustracja: M. Gąsiński

Paphiopedilum callosum, akwarela M. GąsińskiPodrodzaj: Sigmatopetalum
Synonimy: Cypripedium callosum REICHENBACH f; Cordula callosa (RCHB.f.)ROLFE; Cypripedium barbatum var. crossii MORREN; Cypripedium barbatum var. crossii hort. ex VEITCH; Cypripedium crossii MORREN; Cypripedium orbum REICHENBACH f.; Cypripedium schmidtianum KRAENZLIN; Paphiopedilum callosum var. angustipetalum GUILLAUMIN; Paphiopedilum callosum var. schmidtianum (KRAENZLIN) PFITZER; Paphiopedilum reflexum hort. ex STEIN; Paphiopedilum regnieri hort. ex STEIN; Paphiopedilum thailandense Fowlie


Oficjalna historia tej rośliny rozpoczęła się w roku 1885. W tym właśnie roku francuski zbieracz Aleksander Regnier odnalazł ją w południowo-wschodniej Azji. H. G. Reichenbach opisał ją rok później w "Gardeners Chronicle" jako Cypripedium callosum. Regnier nie podzielił się dokładniejszymi informacjami na temat miejsca pochodzenia, prawdopodobnie były to góry w okolicach Bankoku.
Fowlie z kolei dodaje, że najcenniejsze formy z bardziej okrągłymi kwiatami o jasnych, zielonkawych płatkach, które nie wyginają się w dół, pochodzą z Kambodży.
Tak na prawdę odkrycia tej rośliny dokonał prawdopodobnie już dwadzieścia lat wcześniej (1865) Morren. W belgijskim czasopiśmie "La Belgique Horticole" przedstawił wizerunek nowej rośliny, którą nazwał Cypripedium crossii. Nie opisał jej dokładnie, ale rysunek odpowiada jednoznacznie Paphiopedilum callosum. Według tego opisu roślinę znalazł niejaki Cross w ... Peru! Podanie do publicznej wiadomości amerykańskiego pochodzenia rośliny było z całą pewnością świadome i miało na celu wprowadzenie w błąd innych zbieraczy. Ponieważ jednak kwiat Cypripedium crossii nie został przez Morrena dokładnie, botanicznie opisany, więc formalnie obowiązuje oznaczenie Reichenbacha.

Rośliny występują na wysokości od 300 do 1300 metrów nad poziomem morza, w chłodnych, mglistych górskich lasach, są wystawione na silne wiatry. Rosną przeważnie w warstwie humusu u stóp drzew. Wilgotność jest przez cały rok wysoka, temperatury w lecie wynoszą od 32 do 18 stopni, w zimie - 20 do 7oC.

Gatunek ten jest blisko spokrewniony i podobny do Paphiopedilum barbatum, jego kwiat jest jednak mniejszy i ciemniejszy, a petale są bardziej wygięte ku dołowi (o około 45o). Liście osiągają długość 10 - 20 cm, szerokość około 3 do 5 cm. Są jasnozielone z ciemniejszym wzorem. Pęd kwiatowy ma długość od 12 do 25 cm. Kwiat, przeważnie pojedynczy pojawia się w okresie od kwietnia do czerwca. Roślina jest zmienna, opisano wiele różnych jej form.

Do czasów nam współczesnych powstało bardzo dużo hybryd Paphiopedilum callosum. Jedną z najbardziej popularnych i często nagradzanych jest Paphiopedilum Maudiae (Paph. callosum x lawrenceanum). Ta krzyżówka powstała w roku 1900, a jej twórcą był Charlesworth.

Uprawa Paphiopedilum callosum jest nieskomplikowana. Dość szybko przyrasta i chętnie, regularnie kwitnie. Nadaje się w związku z tym również dla początkujących miłośników rodzaju Paphiopedilum.


Na zdjęciach - Paphiopedilum callosum var. pygmea

Fot. H. Roszkowska

Fot. H. Roszkowska Fot. H. Roszkowska Fot. H. Roszkowska

Fot. H. Roszkowska Fot. H. Roszkowska Fot. H. Roszkowska

Fot. H. Roszkowska Fot. H. Roszkowska Fot. H. RoszkowskaŹródła:

http://www.angelfire.com/
http://www.slipperorchids.info
http://orchidspecies.com/

marzec 2007