Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
druryi
exul
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
spicerianum
tranlienianum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum herrmanni Fuchs & Reisinger 1995

Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcia: H. Roszkowska
Ilustracja: M. Gąsiński


Paphiopedilum herrmannii, akwarela M. Gąsiński


Podrodzaj: Paphiopedilum
Synonimy: brak


Paphiopedilum herrmannii jest kolejnym Paphiopedilum pochodzącym z północnego Wietnamu, odkrytym na krótko przed końcem XX wieku. Jego "ojcem chrzestnym" został Rolf Herrmann i od jego nazwiska pochodzi nazwa.

Herrmann wraz z Holgerem Pernerem napisali w roku 2001 artykuł "Paphiopedilum herrmannii am Naturstandort" ("Paphiopedilum herrmannii  w naturze") zamieszczony w "Die Orchidee", którego tłumaczenie za zgodą wydawcy zamieszczam na mojej stronie. Można się z niego dowiedzieć, jak wyglądają stanowiska naturalne Paphiopedilum herrmannii, w jakich warunkach rośnie. Głównym tematem artykułu jest jednak problem, który zajmuje ekspertów od momentu opisania nowej rośliny: czy Paphiopedilum herrmannii należy uznać za gatunek, czy za naturalną hybrydę, a jeśli jest to hybryda, to jakich gatunków. Z dostępnych mi źródeł wynika, że do tej pory brak jest jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Dylematy specjalistów nie zmieniają faktu, że Paphiopedilum herrmannii jest rośliną wartą poznania i uprawy. Jest niewielkie, liście osiągają co najwyżej 22 cm długości. Są jednolicie zielone, na wierzchu ciemniejsze, od spodu jaśniejsze. Pęd kwiatowy może mieć do 18 cm długości, wielkość pojedynczego kwiatu jest w granicach 6 cm.

Moje Paphiopedilum herrmannii może stanowić przykład zamieszania wokół tej niewielkiej rośliny. Zostało kupione jako Paphiopedilum henryanum, ale po zakwitnięciu okazało się, że brak mu na płatku grzbietowym charakterystycznych, wyrazistych kropek. Najprawdopodobniej jest to właśnie Paphiopedilum herrmannii. Dla pewności nabyłam w innej firmie jeszcze jeden egzemplarz. Jak zakwitnie, będę mogła porównać.

Paph. herrmannii Paph. herrmannii

Paph. herrmannii Paph. herrmanniiPaph. herrmanniiPaph. herrmanniiA tak prezentowało się Paphiopedilum herrmannii w grupie na wystawie w Berlinie, w roku 2006.

Paph. herrmani, wystawa w BerliniePaph. herrmani, wystawa w Berlinie Paph. herrmani, wystawa w Berlinie


Paphiopedilum herrmannii  w naturze, Rolf Herrmann, Holger Perner; Die Orchidee, 52(4):472, 2001

Warszawa, kwiecień 2007