Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Krótka historia rodzaju Paphiopedilum

Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcia: E. Jóźwiak, G. Siemińska, H. Roszkowska



Pierwszym gatunkiem rodzaju Paphiopedilum (wtedy obowiązywała nazwa Cypripedium), który pojawił się w Europie i wzbudził ogromną sensację było Paphiopedilum venustum. W roku 1819 odkrył go w Syllhet w Indiach i przywiózł do Londynu Nathaniel Wallich. Rok później Paphiopedilum venustum zostało opisane przez Simsa i pokazane na rysunku w Curtis's Botanical Magazine jako Cypripedium venustum. Miało dwa pędy kwiatowe i dwa równocześnie kwitnące kwiaty, co dzisiaj jest rzadkością.

fot. E. Jóźwiak, wystawa w Łodzi
venustum

W roku 1855 pokazano w Londynie kolejny nowy gatunek - Paphiopedilum fairrieanum. Jego kwiat wzbudził tak wielkie zainteresowanie, że wyznaczono wysoką nagrodę za odnalezienie tej rośliny w przyrodzie i sprowadzenie kolejnych egzemplarzy. Udało się tego dokonać prawie 50 lat później. Dopiero na początku XX wieku Paphiopedilum fairrieanum odkryto po raz drugi w górach Butanu.

fot. E. Jóźwiak, wystawa w Łodzi
fairrieanum

W roku 1878 do Anglii przybył kolejny transport orchidei, a w nim Paphiopedilum spicerianum, z przepięknymi, okazałymi kwiatami. Wielbiciele orchidei oszaleli na jego punkcie, kolejne egzemplarze były jednak niedostępne. Niemiecki "łowca roślin", który znalazł siedlisko tego Paphiopedilum, zebrał wszystko, co mógł, a było to blisko 40 tysięcy roślin. Ponieważ nie był w stanie całego znaleziska przewieźć ze sobą do Europy, resztę zniszczył. Roślina została uznana za wymarłą. Dopiero w XX wieku udało się odnaleźć jeszcze inne stanowiska, gdzie rośnie Paphiopedilum spicerianum.

fot. E. Jóźwiak, kolekcja własna
spicerianum
fot. E. Jóźwiak, kolekcja własna
spicerianum
fot. E. Jóźwiak, kolekcja własna
spicerianum
fot. E. Jóźwiak, kolekcja własna
spicerianum

W roku 1869 w firmie Veitch udało się doprowadzić do kwitnienia pierwszą hybrydę Paphiopedilum. Było nią Paphiopedilum Harrisianum (Paph. barbatum x Paph. villosum). Zostało tak nazwane na cześć Johna Harrisa, lekarza chirurga, wielbiciela orchidei, którego obserwacje i badania umożliwiły stworzenie pierwszych krzyżówek storczyków.

fot. G. Siemińska, kolekcja własna
Paph. Harrisianum
fot. H. Roszkowska, wystawa w Berlinie
Paph. Harrisianum

Ostatnie lata XX wieku obfitowały w odkrycia nowych gatunków, szczególnie w Chinach i Wietnamie. Podobnie jak w wieku XIX wzbudzają namiętności, działają na wyobraźnię kolekcjonerów, mobilizują współczesnych przemytników. Nowe gatunki pojawiają się w Europie, Ameryce mimo obowiązującej Konwencji Waszyngtońskiej, której celem jest ochrona gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.



Warszawa, luty 2007