Home
Wstęp
Taksonomia
Historia
Uprawa
Wietnam
Źródła

podrodzaje
Parvisepalum
armeniacum
delenatii
hangianum
micranthum
vietnamense
Brachypetalum
Paphiopedilum
Sigmatopetalum
Polyantha
Cochlopetalum
gatunki
bullenianum
armeniacum
bellatulum
callosum
superbiens
delenatii
dianthum
druryi
exul
gigantifolium
hangianum
helenae
henryanum
herrmannii
hirsutissimum
liemianum
micranthum
philippinense
purpuratum
sangii
spicerianum
stonei
sukhakulii
thaianum
tranlienianum
vietnamense


Home

 
Paphiopedilum vietnamense Gruss & Perner 1999

Źródła: Die Orchidee, VII/VIII 2000; Orchid Digest, X/XII 2001
Opracowanie: H. Roszkowska
Zdjęcia: G. Siemińska, H. Roszkowska
Ilustracja: M. Gąsiński


Paphiopedilum vietnamense, akwarela M. Gąsiński


Podrodzaj: Parvisepalum
Synonimy: Paphiopedilum hilmari Sengh. & Schlechter 1999, Paphiopedilum mirabile Cavestro & Chiron 1999


W roku 1997 ekspedycja japońsko-wietnamska udała się na poszukiwania nowych gatunków storczyków do prowincji Cao Bang w okolicy Hanoi. Na jedynym stanowisku o powierzchni nie większej niż 60 - 80 km2 zostało znalezione Paphiopedilum trochę podobne do delenatii, ale jednak inne. Było to, jak później je nazwano Paphiopedilum vietnamense.
Gatunek ten jest litofitem, rośnie w szczelinach wapiennych skał wypełnionych mchem i humusem, na północnych i północno-zachodnich zboczach gór, na wysokości 350 - 500 m nad poziomem morza, bardzo rzadko wyżej. Kwitnie wiosną. W jego sąsiedztwie można znaleźć również Paphiopedilum hirsutissimum, tranlienianum, concolor oraz inne storczyki: Cleisostoma rostratum, Coelogyne fimbriata, Dendrobium chrysanthum, Liparis mannii, Pholidota rubra, Podochilus microphyllus, Vandopsis gigantea.

Średnia roczna temperatura w tym regionie wynosi około 230C. Zimą spada do ok. 150C, w lecie zdarzają się upały do 300C. Okres chłodny i suchy przypada na miesiące od października do marca, jednak w grudniu zdarzają się również ulewy. Od maja do lipca opady są obfite.

Rośliny mają zwarty pokrój, wykształcają 3 do 5 liści o marmurkowym, ciemnozielonym deseniu, bordowych od spodu. Pęd kwiatowy dorasta do 25 cm, wydaje jeden, rzadko dwa kwiaty, które w porównaniu z niewielką rośliną są bardzo okazałe. Ich szerokość wynosi 10 do 12 cm, wysokość - około 9 cm.
Nie odnaleziono do tej pory żadnych innych form tego gatunku. Jedyną zmienność wykazuje w intensywności zabarwienia kwiatu, od delikatnego różu do mocnej czerwieni.
Paphiopedilum vietnamense jest spokrewniony z Paph. delenatii, różnią się jednak wzorem i kształtem liści, intensywnością wybarwienia kwiatów i kształtem staminodium.

W przeciągu dwóch lat, do roku 1999, kiedy ten endemiczny wietnamski gatunek został oficjalnie opisany i nazwany, doprowadzono nieomal do jego wyginięcia. Rośliny pojawiały się masowo w Europie, Ameryce i Japonii, osiągając astronomiczne ceny. Świetnie zorganizowana siatka nielegalnych handlarzy wykorzystała czas, kiedy kolekcjonerzy byli gotowi zapłacić każdą sumę za atrakcyjną nowość. Miejscowa ludność zarabiała na życie otrzymując za kilogram roślin 1 - 2 dolary. Kolejna ekspedycja wysłana w ten rejon w roku 2001 znalazła już tylko pojedyncze, bardzo młode rośliny. Zbieracze oszczędzili je mając nadzieję, że za jakiś czas osiągną wyższą cenę.
Jeszcze przed opisaniem gatunku rozpoczęto w Japonii i na Tajwanie produkcję siewek na dużą skalę, co w konsekwencji doprowadziło do stopniowego unormowania sytuacji i spadku cen do takiego poziomu, że każdy wielbiciel Paphiopedilum vietnamense może sobie pozwolić na jego kupno.



Paph. vietnamense
Wystawa w Dreźnie, 2008
Kolekcja T. Kusibaba, fot. G. Siemińska


Paph. vietnamense Paph. vietnamense Paph. vietnamense
Egzemplarz z kolekcji H. Roszkowskiej