Strona główna
Moje orchidarium
Aerangis biloba
Angraecum distichum
Ceratochilus biglandulosus
Dyakia hendersoniana
Epidendrum porpax
Maxillaria schunkeana
Neolauchea pulchella
Oerstedella centradenia
Phalaenopsis lobbii
Pteroceras semiteretifolium
Schoenorchis pachyacris
Strona główna

 
Oerstedella centradenia (Rchb. f.) 1852
Tekst i zdjęcia: H. Roszkowska

Oerstedella centradenia

Synonimy: Epidendrum centradenia Rchb. f. 1865; Epidendrum centropetalum Rchb.f 1852; Epidendrum tenuiflorum Schltr. 1906; Oerstedella aberrans (Schltr.) Hamer 1983; Oerstedella centropetala (Rchb.f.) Rchb.f 1852; Oerstedella tenuiflora Hágsater 1981


Rodzaj Oerstedella obejmuje 32 gatunki. U nas w kolekcjach spotyka się najczęściej właśnie Oerstedella centradenia.

Ten sympodialny epifit rośnie w naturze w Nikaragui, Kostaryce i Panamie w pobliżu Pacyfiku, w lesie deszczowym na wysokościach od 1200 do 1500 m. Spotyka się ją nawet na pojedynczych drzewach i płotach przy drogach, wystawioną bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Korzenie wiszą luźno lub przyczepiają się do nagich gałęzi. Można z tego wyciągnąć wniosek, że Oerstedella najlepiej czuje się bezpośrednio na podkładce, bez dodatku mchu. Lubi wysoką wilgotność, ale i przewiew. Znosi zróżnicowane temperatury: od 120 nawet do 300C.

Kwiaty pojawiają się między grudniem a kwietniem, kwitnienie trwa od miesiąca do dwóch. Kolor kwiatów bywa zmienny, od intensywnego do wyblakłego różu.

Nazwa Oerstedella pochodzi od duńskiego zbieracza i przyrodnika o nazwisku Anders Sandoe Oersted, który odkrył roślinę. W roku 1852 opisał ją w piśmie "Botanische Zeitung" Reichenbach i nadał tę właśnie nazwę. 10 lat później, z niewiadomych przyczyn zmienił ją jednak i przypisał do rodzaju Epidendrum, mimo wyraźnych różnic w budowie kolumny. Dopiero w roku 1981 Oerstedella została ponownie opisana i uznana jako osobny rodzaj. Do dziś obie nazwy funkcjonują jako synonimy.

Oerstedella centradenia


Źródła:
Gunther Heinz, Oerstedella centradenia, Die Orchidee, 2002
http://orchidspecies.com
http://www.orchideenfreunde.de


Warszawa, grudzień 2006