Strona główna
Moje orchidarium
Aerangis biloba
Angraecum distichum
Ceratochilus biglandulosus
Dyakia hendersoniana
Epidendrum porpax
Maxillaria schunkeana
Neolauchea pulchella
Oerstedella centradenia
Phalaenopsis lobbii
Pteroceras semiteretifolium
Schoenorchis pachyacris




Strona główna

 
Neolauchea pulchella Kraenzl. 1897
Tekst i zdjęcia: H. Roszkowska

Neolauchela pulchella, fot. H. Roszkowska

Synonimy: Isabelia pulchella (Kraenzl.) Senghas & Teusch. 1968; Isabelia pulchella f. alba Nunes ex C.Van den Berg & M.W.Chase 2001; Isabelia pulchella var. alba Nunes 1991; Meiracyllium wetsteinii Porsch. 1905


Znaleziona została pod koniec wieku XIX w południowej Brazylii. Żyje w górskich lasach deszczowych, przy stałej wysokiej wilgotności powietrza. Nie przechodzi okresu spoczynku. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Neolauchea. Często bywa nazywana izabelią, chociaż nieco się od niej różni. Jest sympodialnym epifitem o pełzających mini-kłączach. To prawdziwa miniaturka, pseudobulwa razem z liściem osiąga długość do 6 cm, a pojedynczy liść przypomina igiełkę. Na pędzie kwiatowym rozwija się jeden kwiat o intensywnym, fioletowo-różowym kolorze i  o wielkości około centymetra. Utrzymuje się na roślinie długo, przynajmniej miesiąc.

Nie ma zbyt wielu informacji na temat tej rośliny, bywają sprzeczne i w związku z tym nie do końca wiarygodne. Niektórzy podają, że należy ją uprawiać w warunkach zdecydowanie chłodnych, inne źródła mówią o temperaturach umiarkowanych, a nawet ciepłych. Dlatego też i ja zaryzykowałam.

Neolauchea pulchella jest u mnie od roku 2003. Przetrwała kryzys związany z niedostateczną wentylacją i wymianą powietrza w orchidarium. Można więc powiedzieć, że jest odporna na niekorzystne warunki. Od początku rośnie w ciepłym orchidarium, na podkładce bez mchu, w wysokiej wilgotności powietrza. Przez kilka pierwszych lat nie kwitła, sądziłam, że jest to spowodowane właśnie zbyt wysokimi temperaturami. W sierpniu 2006 zakwitła po raz pierwszy i od tej chwili kwitnie nieprzerwanie z kolejnych przyrastających pseudobulw. Teraz w połowie kwietnia, czyli po ośmiu miesiącach rozkwitł następny kwiat.


Neolauchea pulchellaNeolauchea pulchella


Neolauchela pulchella, fot. H. RoszkowskaNeolauchea pulchellaNeolauchea pulchellaNeolauchea pulchella



Neolauchea pulchella
W moim orchidarium, na tle tolumnii


Źródła:
http://orchidspecies.com
http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html

Warszawa, kwiecień 2007