Strona główna
Moje orchidarium
Aerangis biloba
Angraecum distichum
Ceratochilus biglandulosus
Dyakia hendersoniana
Epidendrum porpax
Maxillaria schunkeana
Neolauchea pulchella
Oerstedella centradenia
Phalaenopsis lobbii
Pteroceras semiteretifolium
Schoenorchis pachyacris
Strona główna

 
Maxillaria schunkeana (M.A. Campacci & R.A. Kautsky), 1993
Tekst i zdjęcia: H. Roszkowska

Max. schunkeana, fot. H. Roszkowska

Synonimy: brak


Maxillaria schunkeana została odkryta w Brazylii, w stanie Espiritu Santo. Rośnie w lasach deszczowych u wybrzeża atlantyckiego, na wysokości 600 do 700 metrów. Jest niewielkim epifitem sympodialnym. Z wydłużonej pseudobulwy wyrastają pionowo dwa liście. Pęd kwiatowy z pojedynczym kwiatem pojawia się u nasady pseudobulwy i jest mniej więcej tak długi, jak wysoka jest pseudobulwa. Kwiat osiąga wielkość około 1 cm i jest koloru bardzo ciemno- purpurowego. Przy odpowiednim oświetleniu wydaje się być wręcz czarny. W Brazylii kwitnie w lipcu.
Nazwiska odkrywców pojawiają się również przy innych roślinach, na przykład w nazwie begonii odkrytej w Brazyli, w tym samym Espirito Santo w roku 1981: Begonia kautskyana.

U mnie Maxillaria schunkeana jest od września 2006, przywiozłam ją z wystawy w Berlinie. W orchidarium ma miejsce dość zacienione. Wygląda na to, że się zadomowiła. W grudniu zakwitła, teraz w maju na nowych pseudobulwach coś wyrasta, hmm... mam nadzieję, że są to pędy kwiatowe. A na razie - zdjęcia z grudniowego kwitnienia:

Max. schunkeana, fot. H. RoszkowskaMax. schunkeana, fot. H. RoszkowskaMax. schunkeana, fot. H. Roszkowska


maj 2007