Strona główna
Moje orchidarium
Aerangis biloba
Angraecum distichum
Ceratochilus biglandulosus
Dyakia hendersoniana
Epidendrum porpax
Maxillaria schunkeana
Neolauchea pulchella
Oerstedella centradenia
Phalaenopsis lobbii
Pteroceras semiteretifolium
Schoenorchis pachyacris




Strona główna

 
Pteroceras semiteretifolium H.A.Pedersen 1992
Tekst i zdjęcia: H. Roszkowska


Pteroceras semiteretifolium, fot. H. Roszkowska

Synonimy: Pteroceras uniflorum Tixier 1967; Sarcochilus uniflorus Gagnep. 1933



Oficjalna data i miejsce odkrycia Pteroceras semitereifolium to rok 1992, Wietnam. Jednak Seidenfaden w swojej publikacji "The Orchids  of Indochina" wydanej w tym samym roku dowodzi, że nie jest to nowy gatunek, a nazwa synonimiczna do odkrytego już wcześniej, w roku 1933 Sarcochilus uniflorus.
Miniatura ta rośnie epifitycznie na wysokości poniżej 1000 metrów na ocienionych gałęziach drzew wiecznie zielonych lasów nizinnych Wietnamu i południowych prowincji Chin.

Pteroceras semiteretifolium jest rośliną monopodialną o sukulentowych, gęsto wyrastających, pałeczkowatych pędach, których długość może wynosić do 7 cm. Pęd kwiatowy jest krótszy niż liście i pojawia się na nim tylko jeden, dwucentymetrowy kwiat o śnieżnobiałych płatkach i żółtej warżce z purpurowym rysunkiem. Roślina ma tendencje do wydawania kilku pędów kwiatowych jednocześnie, co nadaje jej atrakcyjny wygląd. W naturze zakwita pod koniec pory deszczowej, we wrześniu i październiku. W uprawie kwiaty pojawiają się w różnych porach roku.

Mój egzemplarz był kupiony z etykietą Pteroceras teres. Okazało się jednak, że te dwa gatunki różnią się od siebie znacznie. Pteroceras teres ma bardziej płaskie, nie wałeczkowate liście, a białe płatki kwiatów mają bordowe cętki. Moja roślina należy więc z całą pewnością do gatunku  Pteroceras semiteretifolium. Na początku wyjęłam roślinkę z doniczki, w której była posadzona i z odrobiną mchu wetknęłam w zagłębienie konaru w górnej części orchidarium, gdzie ma sporo światła. Stopniowo wrosła korzeniami na stałe. Jest niekłopotliwa, a stosunkowo duże, atrakcyjne kwiaty pojawiają się w nieregularnych odstępach czasu kilka razy w roku.



Pteroceras semiteretifolium, fot. H. RoszkowskaPteroceras semiteretifolium, fot. H. RoszkowskaPteroceras semiteretifolium, fot. H. Roszkowska



Pteroceras semiteretifolum, fot. H. RoszkowskaPteroceras semiteretifolum, fot. H. Roszkowska


Pteroceras semiteretifolum, fot. H. Roszkowska




Źródła:
http://orchidspecies.com
http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html

kwiecień 2007