Strona główna
Moje orchidarium
Aerangis biloba
Angraecum distichum
Ceratochilus biglandulosus
Dyakia hendersoniana
Epidendrum porpax
Maxillaria schunkeana
Neolauchea pulchella
Oerstedella centradenia
Phalaenopsis lobbii
Pteroceras semiteretifolium
Schoenorchis pachyacris




Strona główna

 
Aerangis biloba [Lindley] Schlechter 1915
Tekst i zdjęcia: H. Roszkowska

Aerangis biloba

Synonimy: Aerangis campyloplectron (Rchb.f.) Garay 1972; Angorchis biloba (Lindl.) Kuntze 1891; Angorchis campyloplectron (Rchb.f.) Kuntze 1891; Angraecum apiculatum Hooker 1845; Angraecum bilobum Lindley 1840; Angraecum campyloplectron Rchb.f. 1855; Rhaphidorhynchus bilobus (Lindl.) Finet 1907



Aerangis biloba został po raz pierwszy opisany przez Lindley'a, który wówczas przypisał mu nazwę rodzajową Angraecum. Nazwa gatunkowa biloba oznacza "dwuklapowy" i odnosi się do kształtu liści. Są one na końcach w charakterystyczny sposób rozdwojone: występują dwie, tępo zakończone "klapki".
Ta monopodialna roślina jest średniej wielkości, na jej ciemnozielonych liściach o długości 10 - 15 cm występują czarne, drobne kropeczki. Pęd kwiatowy może osiągać długość od 10 nawet do 40 cm. Na nim pojawiają się śnieżnobiałe, trwałe kwiaty, które w nocy wydzielają delikatny zapach. Ich wielkość wynosi około 4 cm.

Aerangis biloba pochodzi z zachodniej części tropikalnej Afryki, występuje między innymi w Kamerunie, Ghanie, Zanzibarze. Rośnie epifitycznie w lasach, jak również na plantacjach kawy i kakao. Występuje na wysokości około 700 metrów, a więc wymaga warunków ciepłych do umiarkowanych.
Może być uprawiany zarówno w grubszym podłożu, jak i na podkładce. W obu przypadkach należy zadbać o podwyższoną wilgotność powietrza wokół rośliny.
Aerangis biloba jest uważany za roślinę łatwą w uprawie, regularnie kwitnącą, często na kilku pędach jednocześnie.

Aerangis biloba Aerangis biloba Aerangis biloba

Źródła:
http://orchidspecies.com/
http://www.orchideenforum.de/kdb/index.php4



Warszawa, kwiecień 2007