Strona główna

Die Orchidee
Paph. armeniacum
Paph. concolor
Paph. herrmannii
Ansellia africana
Chapada Diamantina
Dendrobium cuthbersonii
Phragmipedium kovachii-hybrydy
Sobralie w Wenezueli


 
© Publikacja za zgodą redakcji "Die Orchidee"
Mit der Redaktionsgenehmigung veröffentlichtOlaf Gruß
Phragmipedium kovachii - pierwsze hybrydy


Die Orchidee 58(2):[046], 2007
Zdjęcia: Manolo Arias
Tłumaczenie: H. Roszkowska


Phragmipedium kovachii


Pierwszy opis Phragmipedium kovachii pojawił się w roku 2002 w piśmie Mary Selby Botanical Gardens (Selbyana 23 suplement: 1-4; 2002), a jego autorami byli John T. Atwood, Stig Dalström oraz Ricardo Fernandez. Ten fantastyczny nowy gatunek o olbrzymich czerwonawych-różowych kwiatach został nazwany od nazwiska domniemanego odkrywcy Michaela Kovacha, który kupił rośliny podczas swojej podróży po Peru i nielegalnie przywiózł do USA. Niewiele później Eric Christensen opisał w Orchids 71 (7): 620-622; 2002 ten sam nowy gatunek, nadając mu nazwę Phragmipedium peruvianum. Wybór tej nazwy był dość nieszczęśliwy, bowiem już 20 lat temu pod tą nazwą pojawiły się w handlu rośliny należące tak na prawdę do gatunku Phragmipedium richteri.

Wraz z odkryciem i opublikowaniem opisów rozpoczęło się w Peru plądrowanie stanowisk naturalnych. Jednocześnie jednak rozpoczęto również na szeroką skalę rozmnażanie gatunku i już wkrótce pojawiły się w sprzedaży pierwsze siewki. Można mieć nadzieję, że niedługo będą już dostępne zdolne do kwitnienia rośliny pochodzące z hodowli, co zmniejszy popyt na rośliny z naturalnych siedlisk i ten efektowny gatunek będzie miał szansę przeżycia.Phragmipedium Haley Decker (kovachii x Saint Ouen) 'a' i 'b'
Phrag. Haley Decker


W marcu 2007 firma PIPING ROCK Orch. zgłosiła do rejestracji pierwszą hybrydę, krzyżówkę kovachii z Phragmipedium Saint Ouen (Phrag. besseae x Phrag. Hanne Popow), oficjalnie nazwaną Phragmipedium Haley Decker. Krzyżówka pochodziła od Alfredo Manrique, ale prawie jednocześnie rozkwitły egzemplarze także i u innych hodowców. Kwiaty miały średnicę około 10 cm, a więc mniej niż oczekiwano, a ich kolor był nieco wyblakły. Jednak już ta pierwsza hybryda pokazała ciekawe możliwości i perspektywy krzyżowania nowego gatunku. Może się też po jakimś czasie okazać, że jakość kwiatów prawidłowo uprawianych, zupełnie dorosłych roślin, będzie wyższa.


Phragmipedium Robert Schomburg
(kovachii x besseae)


Druga hybryda, krzyżówka z Phragmipedium besseae, pochodząca z hodowli Alfredo Manrique, została zgłoszona do rejestracji również przez firmę PIPING ROCK. Nosi oficjalną nazwę Phragmipedium Robert Schomburg. Cechuje ją intensywne czerwone zabarwienie z przemieszane z różem pochodzącym od Phragmipedium kovachii. Średnica niektórych kwiatów przekracza 12 cm.


Phragmipedium Suzanne Decker
(Cape Sunset x kovachii)


Trzecia hybryda pochodzi też od tego samego hodowcy i zgłosiła ją ta sama firma. Tym razem jest to krzyżówka Phrag. kovachii z Phrag. Cape Sunset, hybrydy Phrag. Eric Young i Phrag. schlimii, która w Niemczech jest raczej mało znana. Podstawowy różowy kolor daje nieco wyblakłe zabawienie nowej krzyżówki. Hybryda została oficjalnie zarejestrowana pod nazwą Phragmipedium Suzanne Decker.

W następnych miesiącach i latach należy oczekiwać kwitnień wielu kolejnych hybryd Phragmipedium kovachii, które być może w bardziej doskonały sposób pokażą potencjał nowego gatunku. Trzeba także mieć nadzieję, że nowe hybrydy będą dostępne również w Niemczech.Hybrydy Phragmipedium kovachii
Orchid Show New York 2007